Wycieczka do Wieliczki

24 marca uczniowie klas IV a, IV b, V oraz VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. To bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO.

320 schodów sprowadziło nas w głąb podziemnej kopalni, ale to był dopiero początek bo podczas całej naszej wędrówki pokonaliśmy prawie 800 stopni. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Pani przewodniczka podzieliła się z nami legendami i różnymi ciekawostkami na temat tego miejsca. Zwróciła szczególną uwagę na wartość jaką sól miała w dawnych czasach – za jednego bałwana solnego można było kupić całą wieś wraz z mieszkańcami.

Uczniowie pięknie słuchali i zachowywali się bez zarzutu przez co zasłużyli na podróż windą na powierzchnię. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Dzień uważamy za bardzo udany!!!