Planetarium Śląskie w Chorzowie🪐

23 września wybraliśmy się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Już od samego rana klasy 4-6 nie mogły się doczekać wizyty w Planetarium Śląskim w Chorzowie, jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Gdy dotarliśmy na miejsce, uczestniczyliśmy w warsztatach przygotowanych dla naszej szkoły – dotyczyły one następstw pór roku. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego gwiazdy spacerują po niebie, kiedy słońce wschodzi w miejscu geograficznego wschodu, jak wraz ze zmianami pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba. W trakcie warsztatów omówione zostały: orientacja na niebie, gwiazdy i gwiazdozbiory, ruch obrotowy i obiegowy ziemi oraz wiele innych tematów dotyczących Układu Słonecznego.

Po dużej dawce wiedzy, jaką przyjęli uczniowie przyszedł czas na wyczekiwaną przez wielu projekcję “Explore”. Seans składał się z dwóch części – pierwsza z nich to wędrówka po aktualnym niebie nocnym, a druga to niezwykły pokaz, prezentujący jak działa wszechświat.

Mali naukowcy z naszej szkoły byli zachwyceni tym, co zobaczyli. Wielu z nich jeszcze w drodze powrotnej zadawało pytania dotyczące naszej wyprawy. Chętnie wrócimy tam jeszcze raz, było kosmicznie!