W dniach 1.07. – 12.07 nauczycielki Jolanta Ochmanek i Agnieszka Balon z naszej szkoły wzięły udział w szkoleniu zagranicznym w Centre of English Studies (Ces), realizując projekt we współpracy z Unią Europejską pt.: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają je im rozwinąć “- Naprzód Belferki z Brzezinki!
Szkolenie odbyło się w stolicy Irlandii w Dublinie. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside.
Codziennie brałyśmy udział w lekcjach języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, doskonaliłyśmy swoje kompetencje językowe i metodyczne. Lekcje były prowadzone przez native speakers.
Cennym doświadczeniem była międzynarodowa integracja, gdyż w naszych grupach uczyli się mieszkańcy z Włochy, Turcji, Czech, Francji. Nawiązałyśmy mnóstwo znajomości, wymieniałyśmy poglądy i doświadczenia oraz poznaliśmy zwyczaje z innych państw.
Po zajęciach intensywnie zwiedzałyśmy zabytkowy Dublin i okolice.
Obsługa Ces tzw.: Yellow Shirts oprowadziła nas pierwszego dnia po zabytkowej części miasta i opowiedziała nam o jego historii, pokazała most z 1816 roku Ha’penny Bridge, Trinity College, Ratusz z XVII w, GPO- muzealną pocztę, Bank of England i najsłynniejszy i najdroższy pub Temple Bar . Usłyszeliśmy także historię związaną z najwyższą budowlą Irlandii The Spire, pod którą jest ukryta kapsuła czasu. Połączyliśmy się na żywo z Nowym Jorkiem przez Dublin Portal . Młodzi pracownicy Ces zorganizowali z okazji 4 lipca, czyli Święta Niepodległości USA integracyjny grill na tarasie.
Odwiedziliśmy również:
-National Museum of Ireland- Archeology
-National Gallery
-The National Museum of Ireland – Decorative Arts and History
-Maritime Museum of Ireland
-Dublinia Viking Museum
-Katedrę św. Patrica
-Steven’s Green- centrum handlowe w budynku z XVII w oraz parki.
Przechodziliśmy obok wytwórni piwa Guinness , z którego Irlandczycy są bardzo dumni. W powietrzu unosił się zapach prażonego zboża, podziwialiśmy most na cześć Jamesa Joyce nad Rzeka Liffley. Pociągiem wybraliśmy się do nadmorskiego miasta Dún Laoghaire nad wschodnim molo. Odwiedziliśmy figurę Molly Malone i jej atuty.
W drodze do Irlandii Północnej zatrzymaliśmy się przy Ścianie Pokoju w Belfaście , a następnie przy alejce 200-letnich drzew Dark Hedges , gdzie była kręcona scena do serialu Gra o Tron. Następnie podziwialismy widoki na północnym wybrzeżu przy Giant Causeway- Grobli Olbrzyma, która należy do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Irlandii Pn.
Zwiedziłyśmy Muzeum Titanica w Belfaście, wywarło na nas ogromne wrażenie.
W czasie wolnym pogłębialiśmy znajomości z innymi studentami z całego świata, grając w Rummikub i oglądając mecze Euro 2024 w części wspólnej apartamentu. Mobilność stała się okazją do poznania bogatej kultury i dziedzictwa Irlandii.
„Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”.
Mobilność ponadnarodowa, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, na zasadach programu Erasmus+
Nasza szkoła otrzymała łączne dofinansowanie na mobilności do Irlandii, Włoch i na Maltę w kwocie: 67 708,23 PLN
-z projektu z UE: 55 872,83 zł
-z budżetu państwa polskiego: 11 835,40 zł